عکاسی مستند مترادف با مستند اجتماعی نیست

Hossein Jalali (2)

جلسه هماهنگی نشست تخصصی (عکس مستند به مثابه اثر هنری) با حضور کارشناسانی از حوزه‌های عکس و پژوهش، عصر یکشنبه ۶ دی، در محل انجمن عکاسان ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی «۱۰ روز با عکاسان»، این جلسه با حضور نادر داوودی (عکاس و فعال حوزه مطبوعات)، مهدی وثوق نیا (عکاس و مدرس)، مهرداد افسری (مدرس دانشگاه هنر تهران و تبریز) و بهنام صدیقی (دانش‌آموخته کار‌شناسی عکاس و مدرس) برگزار شد.

یکی از مهم ترین موضوعاتی که متخصصان حاضر در این نشست درباره آن به بحث و گفت و گو پرداختند، تعریف درست عکاسی مستند در دنیای مدرن بود، چرا که عکاسی مستند در ایران در تعریفی غیر اصولی مترادف با عکاسی مستند اجتماعی قرار گرفته است در حالی است که حوزه اجتماعی یکی از زیر شاخه های عکاسی مستند است. در این جلسه مطرح شد که با وجود این که کارشناسان و استادان بسیاری در مورد تفاوت این دو بخش، کتاب ها و مقالات متنوعی ارائه کردند همچنان این اشتباه تکرار می شود. همچنین از دیگر عنوان هایی که در ادامه به آن اشاره شد تفاوت و مرز بندی هایی است که میان عکاسی مستند و عکاسی هنری شکل گرفته که در دوران معاصر پایبندی به اسلوب های سنتی چندان مد نظر قرار نمی گیرد. به همین خاطر موارد نظیر عکس های خیابانی را همانطور که در شاخه عکاسی مستند قرار می دهند، بی ارتباط به شاخه عکاسی هنری نیز نیست.

همچینین در ادامه کارشناسان حاضر در این جلسه اتفاق نظر داشتند که موضع گیری های متفاوتی نسبت به این مسائل وجود دارد و بر همین اساس نمی توان تعریف مشخص و خطی ارائه داد. به این ترتیب تنها می توان شاخص هایی را پیشنهاد کرد تا بر همین مبنا ویژگی عکاسی هنری و اجتماعی را آن ها مورد بررسی قرار داد. این نشست از برنامه های ده روز با عکاسان است که در خانه هنرمندان برگزار می شود.

روابط عمومی چهارمین دوره ده روز با عکاسان

عکس : حسین جلالی

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.