پاسداشتی برای پیام همدلی یک نجوای عاشقانه / کاووس صادقلو

ka

سومین دوره «ده روز با عکاسان ایران»، در حالی با هفت تشکل رسمی، به ثبت رسیده و فعال در عرصه عکاسی ایران آغاز شد که برای نخستین بار عکاسان ما که همواره وظیفه دشوار عکاسی از رویدادهای تاریخی را به دوش می‌کشند، تاریخ ساز شدند.
حضور وهمدلی گرایش‌های گوناگون تخصصی عکاسی در این دوره، صدای هم‌رنگ برای آبادی دنیایی که پایه‌های آن درست پی‌ریزی نشده بود! نوید آن را می‌دهد که دست در دست هم جامعه‌ای نوظهور را با طلیعه‌ای سرشار از آزادی حضور، اندیشه، بیان و رسانه‌ها در انتظار ایران اسلامی‌مان خواهیم داشت.

«انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران» که اعضای آن بی‌تردید یکی از تاثیرگذارترین‌ها در تحولات فرهنگی، هنری، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و … بوده‌اند با نگاهی خاص به این حرکت گروهی و با کمی توجه به اینکه در کشورهای همسایه، عکاسان مطبوعاتی‌شان چقدر با امنیت، آرامش و بدون اضطراب در انجام وظیفه صنفی‌شان حضور می‌یابند و با دیدن تصاویری از این هم صنفی‌های غیرهم وطن که چقدر آسوده در کنار پلیس، نظامیان ضد شورش و نیروهای امنیتی کشورشان به ثبت لحظه‌های تاریخ مشغولند و چه آسان آنها را در معرض تماشای عموم قرار می‌دهند، ما را به اندکی ژرف‌نگری در اندیشه می‌خواند که چگونه است این همه اختلاف در تعاریف و مبانی یک کار به این معمولی و به این حد از تاثیرگذاری؟
با تحقیق، بررسی، توجه و ریشه‌یابی این اتفاقات در می‌یابیم که ریشه این تفاوت فقط یک علت دو سویه دارد.
در سویی آموزش عکاسان را در کنار نیروهای امنیتی و در دیگر سوی آموزش نیروهای امنیتی را در کنار عکاسان می‌طلبد.

عدم تعامل بین این دو گروه در لایه‌های دقیق‌تر به شکافی غیرقابل جبران منجر می‌شود و خسارت آن در حداقل، گریبانگیر ارزش‌های انسانی جامعه مدرن امروزی و در زمانی طولانی‌تر تاریخی سرشار از روایت و فقیر از عکس و تصویر را به دنبال دارد. دو گروهی که در سویی عدم شناخت به کفایت قانون را دارد و در سویی دیگر اطلاع از حداقل حقوق شهروندی و تامین امنیت شهروندان را.
اکنون پرسش اینجا است: حرفه‌ای‌های این دو شغل طی سال چه زمانی برای گفت وگو صرف می‌کنند و چقدر دغدغه ارزش‌های اصیل جامعه را در دوام و بقای تاریخ ارج می‌گذارند و تا چه اندازه نتایج را به شکل آموزش در اختیار مامورانشان قرار می‌دهند؟
ما به این باوریم که اگر با همدلی و همکاری در کنار سربازان خدوم تامین امنیت کشور عزیزمان به بحث و بررسی مشکلات موجود بپردازیم و راه‌های عبور از آنها را پیدا کنیم، از این پس کسانی که تاریخ ایران زمین را به نسل‌های آینده منتقل می‌کنند، نگران نبوده و آنها که حافظ منافع این سرزمین کهن و همیشه سرافراز بوده‌اند، نگرانی را به دشمنان آشکار و پنهان منتقل خواهند کرد.

هفت انجمن تخصصی عکاسی در کنار پایگاه‌های اطلاع رسانی مرتبط با عکس و عکاسی کشور با شعار  «لطفا با دوربین وارد شوید» در عین آگاهی کامل از مشکلات پیش روی عکاسی و عکاسان کشور وارد سومین دوره» ده روز با عکاسان» شدند تا بتوانند آموزش را سرلوحه پیشرفت قرار داده و در نهایت میزبان مسئولین و مامورین مجری قانون به این گردهمایی باشند.
باشد تا پیام همدلی این نجوای عاشقانه را عاشقان خاک پاک وطن، زیر سایه پرچم سه رنگ افتخار آفرین مزین به نام حضرت پروردگار به پاس سال‌ها جهاد و تلاش و مجاهدت عاشقانه در هر قبایی و هر لباسی و هر صنفی پاس بدارند.

برای اجابت این نیاز، همت همه مسئولین و مجریان و عکاسان را طالبیم. بسم ا..

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.